Wholesale Distributor of a wide range of products which include ucp pillow block bearing, ucp 210 pillow block ball bearing units, 30311 tapered roller bearings, ball bearing heavy duty ucfl 210, ball bearing 32315 and ball bearing 30213.
₹ 700 / Piece Get Latest Price
| Block Material | Cast Iron |
| Bearing Series | ALL SERIES |
| Country Of Origin | India |
| Duty Rating | Heavy Duty |
| Center Height | 70 mm |
| Grease Nipple | With Nipple |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 600 / Piece Get Latest Price
| Unit Type | Pillow Block |
| Bore Size | 20 mm |
| Locking Type | Tapered Bore |
| Housing Material | Cast Iron |
| Sealing | Sealed Both Sides |
| Base Type | Two Bolt |
| Grease Fitting | With Grease Nipple |
| Housing Colour | Green |
| Brand | NTN |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 200 / Piece Get Latest Price
| Bearing Number | 30311 |
| Product Brand | SKF |
| Bearing Type | Taper Roller Bearing |
| Material | Stainless Steel |
| Seal Type | Metal Shields |
| Number of Rows | Single Row |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 700 / Piece Get Latest Price
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 400 / Piece Get Latest Price
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 600 / Piece Get Latest Price
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 700 / Piece Get Latest Price
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 200 / Piece Get Latest Price
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 800 / Piece Get Latest Price
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 100 / Piece Get Latest Price
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 500 / Piece Get Latest Price
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 200 / Piece Get Latest Price
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 900 / Piece Get Latest Price
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 600 / Piece Get Latest Price
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 500 / Piece Get Latest Price
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 600 / Piece Get Latest Price
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 300 / Piece Get Latest Price
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 120 / Piece Get Latest Price
| Timken Series | 6300 |
| Bore Size | 50 mm |
| Sealing | Sealed Both Sides |
| Clearance | C3 |
| Application | Railway, Industrial |
| Country Of Origin | India |
| Packaging | Timken Box |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 400 / Piece Get Latest Price
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 200 / Piece Get Latest Price
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 800 / Piece Get Latest Price
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 2000 / Piece Get Latest Price
Minimum order quantity: 50 Piece
Chirag Shah (Owner)
Abhyudaya Trading Company
No. 1/4, Issaji Street, Balkrishna Chamber, Room No. 1, Office No. 3, Masjid Bunder
Mumbai - 400003, Maharashtra, India