We are a leading Wholesale Distributor of ucp206 pillow block bearing, ucp series bearings, pillow block bearing ucfl 211, ball bearing heavy duty ucp l3 210, ucfl 205 pillow block ball bearing and 206 ucfl pillow block bearing from Mumbai, India.
₹ 180 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Product Brand | SKF |
| Bearing Number | 206 |
| Bearing type | Cylindrical Roller Bearing |
| Housing Material | Stainless Steel |
| Generic Name | Pillow Block Bearings |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Unit Type | UCP & UC Pillow block Units |
| Housing Material | Stainless Steel |
| Grease Fitting | With Grease Nipple |
| Supply Ability | 1000 Pieces Per Month |
| Main Domestic Market | All India |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 700 / Piece Get Latest Price
| Bore Size | 15 mm |
| Block Material | Cast Iron |
| Bearing Brand | SKF |
| Bearing Series | UC |
| Sealing Type | Double Seal |
| Shaft Fit | Tapered Bore |
| Country Of Origin | Germany |
| Duty Rating | Light Duty |
| Center Height | 70 mm |
| Grease Nipple | With Nipple |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Unit Type | Heavy Duty |
| Bore Size | 65 mm |
| Locking Type | Tapered Bore |
| Housing Material | Cast Iron |
| Sealing | Triple Seal |
| Base Type | Two Bolt |
| Grease Fitting | With Grease Nipple |
| Housing Colour | Green |
| Brand | SKF |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Unit Type | Pillow Block |
| Bore Size | 65 mm |
| Locking Type | Tapered Bore |
| Housing Material | Cast Iron |
| Sealing | Sealed |
| Base Type | Slotted Base |
| Grease Fitting | With Grease Nipple |
| Housing Colour | Black |
| Brand | NTN |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 200 / Piece Get Latest Price
| Bore Size | 75 mm |
| Block Material | Cast Iron |
| Bearing Brand | SKF |
| Bearing Series | UCPL |
| Sealing Type | Double Seal |
| Shaft Fit | Tapered Bore |
| Country Of Origin | Germany |
| Duty Rating | Heavy Duty |
| Center Height | 60 mm |
| Grease Nipple | With Nipple |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 450 / Piece Get Latest Price
| Material | Cast Iron |
| Product Brand | SKF |
| Bearing Number | UCP 207 |
| Bearing type | Spherical bearing |
| Housing Material | Cast Iron |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 100 / Piece Get Latest Price
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 700 / Piece Get Latest Price
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 500 / Piece Get Latest Price
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 300 / Piece Get Latest Price
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 600 / Piece Get Latest Price
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 200 / Piece Get Latest Price
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 300 / Piece Get Latest Price
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 100 / Piece Get Latest Price
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 700 / Piece Get Latest Price
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 800 / Piece Get Latest Price
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 300 / Piece Get Latest Price
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 500 / Piece Get Latest Price
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 100 / Piece Get Latest Price
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 100 / Piece Get Latest Price
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 400 / Piece Get Latest Price
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 100 / Piece Get Latest Price
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 800 / Piece Get Latest Price
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 600 / Piece Get Latest Price
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 550 / Piece Get Latest Price
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Color | Black |
| Type | Pillow Blocks |
| Material | SS |
| Packaging Type | Box |
| Surface Finishing | Polished |
| Uses Application | Industrial |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 800 / Piece Get Latest Price
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 700 / Piece Get Latest Price
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 800 / Piece Get Latest Price
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 700 / Piece Get Latest Price
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 700 / Piece Get Latest Price
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 300 / Piece Get Latest Price
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 100 / Piece Get Latest Price
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 500 / Piece Get Latest Price
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 200 / Piece Get Latest Price
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 600 / Piece Get Latest Price
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 700 / Piece Get Latest Price
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 600 / Piece Get Latest Price
Minimum order quantity: 50 Piece
Chirag Shah (Owner)
Abhyudaya Trading Company
No. 1/4, Issaji Street, Balkrishna Chamber, Room No. 1, Office No. 3, Masjid Bunder
Mumbai - 400003, Maharashtra, India