Our range of products include ball bearing ucfl 210, pillow block bearing ucfl 218, ntn pillow block bearing heavy duty ucf ucf206/ucf207/ucf208/ucf 210/ucf212/ucf213/ucf214, pillow block bearing ucf 218, pillow block bearing ucp205 to ucp220 and pillow block bearing heavy duty ucp l3 215.
₹ 300 / Piece Get Latest Price
| Unit Type | Ball UCFL 210 |
| Bore Size | 65 mm |
| Locking Type | Grub Screw |
| Housing Material | Cast Iron |
| Sealing | Sealed |
| Base Type | Two Bolt |
| Grease Fitting | With Grease Nipple |
| Housing Colour | Green |
| Brand | SKF |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 800 / Piece Get Latest Price
| Block Material | All Material |
| Bearing Series | All Series |
| Sealing Type | Double Seal |
| Country Of Origin | Germany |
| Duty Rating | Heavy Duty |
| Center Height | 70 mm |
| Grease Nipple | With Nipple |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 200 / Piece Get Latest Price
| Product Brand | NTN |
| Material | Cast Iron |
| Bearing Number | UCF206/UCF207/UCF208/UCF210/UCF212/UCF213/UCF214 |
| Housing Material | Chrome Steel |
| Lubrication | Self Lubrication |
| Aligning | Non-Aligning Bearing |
| Bearing Name | NTN Pillow Block UCF |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 900 / Piece Get Latest Price
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 100 / Piece Get Latest Price
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 700 / Piece Get Latest Price
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 800 / Piece Get Latest Price
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 700 / Piece Get Latest Price
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 100 / Piece Get Latest Price
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 500 / Piece Get Latest Price
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 600 / Piece Get Latest Price
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 3600 / Piece Get Latest Price
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 18000 / Piece Get Latest Price
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 900 / Piece Get Latest Price
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 7000 / Piece Get Latest Price
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 800 / Piece Get Latest Price
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 50000 / Piece Get Latest Price
| Inner Diameter | 200 mm |
| Bearing Type | Thrust Spherical Roller Bearing |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | SKF |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Unit Type | Pillow Block Unit |
| Series | UCFL |
| Housing Material | Stainless Steel |
| Locking Method | Grub Screw |
| BRAND | NTN |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 800 / Piece Get Latest Price
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Bearing Number | 215 |
| Number of Rows | Single Row |
| Material | Cast Iron |
| Finishing | Polished |
| BRAND | SKF |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 650 / Piece Get Latest Price
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 800 / Piece Get Latest Price
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 200 / Piece Get Latest Price
Minimum order quantity: 50 Piece
Chirag Shah (Owner)
Abhyudaya Trading Company
No. 1/4, Issaji Street, Balkrishna Chamber, Room No. 1, Office No. 3, Masjid Bunder
Mumbai - 400003, Maharashtra, India