Providing you the best range of stainless steel ball bearings, pillow block ball bearingucp 207, skf nj 2206 ecp single row cylindrical roller bearing, fag deep groove ball bearing 6028, skf ball bearing 6312zz/2rs and skf 6311-2z/c3 deep groove ball bearing with effective & timely delivery.
₹ 2000 / Piece Get Latest Price
| Product Brand | FAG |
| Sealing | Both side seal |
| Bearing Type | Angular Contact Ball Bearing |
| Seal Type | Metal Shields |
| Number of Rows | Double Row |
| Inner Diameter | 4 mm |
| Radial Clearance | C3 |
| Cage Material | Brass |
| Bore Type | Cylindrical |
| Lubrication | Oil |
| Outer Groove | Without Snap Ring |
| Application | Automobile |
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Bore Size | 35 mm |
| Block Material | Cast Iron |
| Bearing Brand | SKF |
| Bearing Series | UCP |
| Sealing Type | Double Seal |
| Shaft Fit | Set Screw |
| Country Of Origin | India |
| Center Height | 55 mm |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 3500 / Piece Get Latest Price
| Bearing Type | Cylindrical Roller Bearing |
| Application | Automobile |
| Material | Stainless Steel |
| Type of Bearing | Single Row Cylindrical Roller Bearing |
| Model Name/Number | NJ 2206 ECP |
| Brand | SKF |
| Usage/Application | Automobiles |
Minimum order quantity: 50 Piece
| Material | Stainless Steel |
| Type of Bearing | Single Row Cylindrical Roller Bearing |
| Usage/Application | Automobiles |
| Thickness | 5 mm |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Size | 62 mm (Dia) |
| Brand | SKF |
| Model Name/Number | NJ 2206 ECP |
| Packaging Type | Box |
| Minimum Order Quantity | 50 Piece |
₹ 2000 / Piece Get Latest Price
| Bearing Number | 6028 |
| Bore Diameter (d) | 50 |
| Outside Diameter (D) | 80 mm |
| Basic Dynamic Load Rating | 75 kN |
| Basic Static Load Rating | 20770 kN |
| Brand | FAG |
| Limiting Speed | 25000 rpm |
| Width (B) | 16 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Cage Material | Steel |
| Lubricant | Grease |
| Filling Slots | With |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Internal Clearance | C5 |
| Precision Grade | P5 |
| Cage Material | Polyamide |
| Contact Angle | 40° |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Product Brand | SKF |
| Sealing | Both side seal |
| Bearing Number | 6311 |
| Material | Bearing Steel |
| Number Of Rows | Double Row |
| BEARING | Deep Groove 6311 Ball |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 1500 / Piece Get Latest Price
| Material | Steel |
| Bearing Type | Spherical Roller Bearing |
| Brand | SKF |
| Country of Origin | Made in India |
| Bore Diameter | 55mm |
| Outer Diameter | 120MM |
| Inner Diameter | 30 mm |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 2500 / Piece Get Latest Price
| Product Brand | SKF |
| Bearing Type | Taper Roller Bearing |
| Material | Chrome Steel |
| Made in | Germany |
| Diameter Dalam | 65 mm |
| Diameter Luar | 110 mm |
| Lebar/Tebal | 32.75 mm |
Minimum order quantity: 50 Piece
| Bore Size | 50 mm |
| Product Brand | SKF |
| Bearing Type | Spherical Roller Bearing |
| Bearing Number | 21310 CC W33 |
| Number of Rows | Single Row |
| Load type | Thrust |
| Outer Diameter (mm) | 110MM |
| Material | Bearing Steel |
| Width | 27MM |
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
Get Latest Price
| Bearing Series | 23988 cc/w33 |
| Brand | SKF |
| Bore Type | Cylindrical Bore |
| Cage Material | Machined Brass |
| Internal Clearance | C3 (Greater than Normal) |
| Seals | Open (No Seals) |
| Lubrication Feature | Groove and Holes in Outer Ring (W33) |
| Seals Typ | ZZ, 2Z, RS, 2RS, OPEN |
| Thickness | 118 mm |
Minimum order quantity: 10 pair
₹ 3600 / Piece Get Latest Price
| Bearing Type | Spherical Roller Bearing |
| Bearing Number | 24032 |
| Bore Size | 10 mm |
| Product Brand | SKF |
| Material | Stainless Steel |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1500 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Sealing | Both Side |
| Number Of Rows | Double Row |
| Rows | Double Row |
| Lubrication | Grease |
| Bore Type | Cylindrical |
| Radial Clearance | CN |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 300 / Piece Get Latest Price
| Type Of Bearing | Ball Bearing |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 1100 / Piece Get Latest Price
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 3000 / Piece Get Latest Price
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 9000 / Piece Get Latest Price
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 900 / Piece Get Latest Price
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 54000 / Piece Get Latest Price
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 81000 / Piece Get Latest Price
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 81000 / Piece Get Latest Price
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 18000 / Piece Get Latest Price
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 36000 / Piece Get Latest Price
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 35000 / Piece Get Latest Price
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 34000 / Piece Get Latest Price
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 900 / Piece Get Latest Price
| Type Of Bearing | Ball Bearing |
| Direction Type | Single Direction |
| Width | 10 mm |
| Bore Diameter | 35 mm |
| Number Of Rows | Single |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 3600 / Piece Get Latest Price
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 900 / Piece Get Latest Price
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 54000 / Piece Get Latest Price
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 6800 / Piece Get Latest Price
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 7200 / Piece Get Latest Price
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 6500 / Piece Get Latest Price
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 6600 / Piece Get Latest Price
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1200 / Piece Get Latest Price
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 5000 / Piece Get Latest Price
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 900 / Piece Get Latest Price
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 1400 / Piece Get Latest Price
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 300 / Piece Get Latest Price
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 400 / Piece Get Latest Price
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 1500 / Piece Get Latest Price
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 1200 / Piece Get Latest Price
Minimum order quantity: 50 Piece
Chirag Shah (Owner)
Abhyudaya Trading Company
No. 1/4, Issaji Street, Balkrishna Chamber, Room No. 1, Office No. 3, Masjid Bunder
Mumbai - 400003, Maharashtra, India